İngiltere Dışında Bulunan Şirketin Tek Temsilcisi - Sole Representative


Eklenme Tarihi: 2019-10-16 15:02:45

İngiltere Dışında Bulunan Şirketin Tek Temsilcisi olarak vize başvurusunu İngiltere dışında bir ülkede bulunan ve İngiltere’de hiçbir şekilde ticari faaliyet göstermeyen ve temsilcisi olmayan şirketler için ana firmaya bağımlı bir şirket ya da şube açmak isteyen kişiler yapabilirler.

İngiltere Dışında Bulunan Şirketin Tek Temsilcisi - Sole Representative

Şirketin Tek Temsilcisi (Sole Representative) kategorisi altında başvuru yapabilmek için başvuru sahiplerinin birtakım şartları sağlamaları gerekecektir.

Başvuru sahibinin çalıştığı kurumun temel faaliyet alanının ve faaliyet gösterdiği yerin Birleşik Krallık dışında olması gerekir. Bu, sağlanması gereken en önemli şarttır ve bu vize türü ile İngiltere’de halihazırda var olan bir şirkette temsilci olamayacağınız anlamına gelmektedir

Diğer bir önemli husus ise İngiltere Çalışma vizesi türlerinden birisi olarak değerlendirilebilecek olan Birleşik Krallık Dışında Bulunan Şirketin Tek Temsilcisi olarak vize başvurusunda bulunacak kişinin çalışmak istediği sektör ile ilgili kapsamlı bir tecrübeye ve bilgiye sahip olması gerektiğidir. Buna ek olarak başvuruyu yapacak şahsın çalıştığı kurumda yüksek bir pozisyonda olması ve dolayısıyla karar alma yetkisi, imza yetkisi gibi bir yetkiye sahip bir şahıs olması gerekir.

Bu kişinin Birleşik Krallık’ta çalıştığı şirket için bir şube ya da ana kuruluşa bağlı bir şirket kuracak olması gerekir. Dolayısıyla başvuru sahibinin Birleşik Krallık’ta hiçbir şekilde faaliyet göstermeyen bir şirketi temsil etmek üzere geliyor olması gerekir. Bu nedenle Birleşik Krallık’ta kurulacak olan bağımlı şirket veya şubenin ana şirket ile aynı işi yapıyor olması şarttır.

Yurtdışında bulunan bir gazetenin, haber ajansının veya yayın yapan bir kuruluşun uzun bir süre ile İngiltere’ye göndermek istediği bir kişi de bu vize türüne başvuru yapabilmektedir.

Başvuru sahiplerinde aranan standart bir gelir düzeyi olmamakla birlikte, kendilerini ve varsa bağımlılarını (eş ve 18 yaş altı çocuklar) geçindirebilecek düzeyde bir gelir elde etmeleri gerektiği de unutulmamalıdır. Ayrıca başvuru sürecinde, kişiye ödenecek olan maaşın kıdemli bir çalışan için uygun olup olmadığı hususuna da bakılmaktadır.

Başvuru sahiplerinin İngilizce yeterlilik şartını da sağlamaları gerekmektedir. Başvuru sahibi en az A1 düzeyinde dil bildiğini girdiği bir sınav belgesi ile gösterebilmelidir.

Birleşik Krallık Dışında Bulunan Şirketin Tek Temsilcisi olmak için başvuruda bulunan kişinin başvurusunun olumlu sonuçlanması halinde kendisine 3 yıla kadar vize verilir. Bu kişiler İngiltere’de uzatma başvurusu yaparak 2 yıl kadar daha vize alabilirler. Ancak eğer şu koşullar sağlanırsa uzatma başvurusu olumlu sonuçlanabilecektir;

  • Tek temsilci aynı işveren için görevine 3 yıl boyunca devam ederse
  • Şirketin merkez ofisi hala İngiltere dışında olmaya devam ederse
  • Tek temsilci olan bu kişi yeterlilik şartlarını karşılamayı sürdürürse

Tek temsilciler, toplam 5 yıl boyunca İngiltere’de yasal olarak bulunduktan sonra Süresiz Oturum İzni için başvuru yapabileceklerdir.

Bu kategoride İngiltere vizesi alan bireyler eşleri/partnerleri ve 18 yaşının altında bağımlı çocukları vb. için de başvuruda bulunabilme ve aile üyelerini de Birleşik Krallığa getirme hakkına sahiptirler.

İngiltere çalışma vizesi türlerinden birisi olan tek temsilci başvurularında dikkat etmeniz gereken hususlardan bir diğeri de, başvuru sahiplerinin ana şirkette %30dan fazla hisse sahibi olmaması gerektiğidir. Aksi takdirde başvuruda sorunlar yaşanacak hatta başvurunun reddi kararı verilebilecektir.

Birleşik Krallık Dışında Bulunan Şirketin Tek Temsilcisi başvuruları oldukça dikkatli hazırlanması ve hassasiyet gösterilmesi gereken başvurulardır. Bu nedenle yapılacak başvuruların bir uzman danışmanlığında yapılması hem başvurunun olumlu sonuçlanması hem de herhangi bir sebeple karşılaşılabilecek vizenin reddi durumuna itiraz ederek sonucun olumluyla değiştirilebilmesi açısından oldukça önem taşımaktadır. Bu konu ile ilgili daha ayrıntılı bilgi almak ve dosyanızı İngiltere Göçmenlik konusunda uzman danışmanlarla birlikte hazırlamak için İngiltere Vizesi Danışmanlık Hattı vasıtasıyla firmayla iletişime geçebilirsiniz.  

"İngiltere Dışında Bulunan Şirketin Tek Temsilcisi - Sole Representative" sayfası 1197 defa okundu